Bolące ręce. Artretyzm wyciera chrząstkę stawu, która służy jako amortyzator pomiędzy kośćmi. To może powodować stan zapalny i podrażnienie nabłonku maziowego, który produkuje płyn chroniący i nawilżający staw. Kiedy artretyzm dotyka stawy rąk, może powodować ból i sztywnienie. Ból może się pogarszać, kiedy wykonujesz dużo powtarzalnych czynności. Na przykład, pisanie na klawiaturze komputera, czy trzymanie naczyń kuchennych może powodować dyskomfort. Słabość rąk utrudnia wykonywanie najprostszych codziennych czynności, takich jak otwieranie słoików. Więcej.
Leczenie artretyzmu rąk Istnieje kilka sposobów leczenia artretyzmu. Możesz brać leki doustne uśmierzające ból. Możesz także otrzymywać zastrzyki ze sterydami i unieruchomić ręce na szynie. Jeśli te sposoby nie działają, być może konieczna jest operacja stawu. Istnieje wiele domowych metod na zmniejszenie bólu. Jeden prosty i nieinwazyjny sposób na utrzymanie elastyczności stawów, zwiększenie zasięgu ruchu i uśmierzenie bólu to ćwiczenia ręki. Pomagają one wzmocnić mięśnie, które podtrzymują stawy ręki. Dzięki temu będziesz mógł poruszać ręką z mniejszym dyskomfortem. Ruch pomaga także utrzymać elastyczność wiązadeł i ścięgien, co z kolei zwiększa zakres ruchu i funkcjonowanie ręki. W końcu, ćwiczenia zwiększają produkcję mazi, który poprawia funkcjonowanie stawu.
Ćwiczenie #1: Ułóż dłoń w pięść Możesz wykonywać to ćwiczenie gdziekolwiek, kiedy tylko Twoja ręka zesztywnieje. Zacznij od wyciągnięcia lewej ręki w górę. Następnie, powoli, ułóż dłoń w pięść, kładąc kciuk na zewnątrz ręki. Bądź delikatny, nie zgniataj ręki. Otwórz rękę, dopóki Twoje palce się nie wyprostują. Wykonaj ćwiczenie 10 razy lewą ręką. Następnie powtórz sekwencję prawą ręką.Leki na stawy – sprawdź.
Ćwiczenie #2: Zginanie palców Zacznij w tej samej pozycji, co poprzednie ćwiczenie, z lewą ręką wyciągniętą prosto. Zegnij kciuk w stronę dłoni. Przytrzymaj kilka sekund. Następnie wyprostuj palec. Powtórz to samo z każdym palcem lewej ręki. Następnie powtórz sekwencję prawą ręką.
Ćwiczenie #3: Zginanie kciuków Najpierw wyciągnij lewą rękę do góry. Następnie zegnij kciuk w stronę dłoni. Rozciągnij dół małego palca kciukiem. Jeśli nie możesz dosięgnąć małego palca, nie martw się. Po prostu rozciągnij kciuk jak najbardziej możesz. Przytrzymaj pozycję na sekundę albo dwie, a następnie powróć do pozycji początkowej. Powtórz 10 razy. Następnie wykonaj ćwiczenie prawą ręką.
Ćwiczenie #4: Zrób „O” Zacznij od wyciągnięcia lewej ręki w górę. Następnie „skul” palce do siebie, dopóki się nie dotkną. Twoje palce powinny utworzyć „O”. Utrzymaj pozycję przez kilka sekund. Następnie wyprostuj palce. Powtórz ćwiczenie kilka razy na każdą rękę. Możesz je wykonywać zawsze, kiedy Twoje ręce są obolałe albo sztywne.
Ćwiczenie #5: Zginanie na stole Połóż bok małego palca lewej ręki na stole, z kciukiem skierowanym w górę. Trzymając kciuk w tej samej pozycji, zegnij pozostałe cztery palce, dopóki Twoja ręka nie utworzy kształtu litery „L”. Przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie wyprostuj palce do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy, a następnie wykonaj tę samą sekwencję prawą ręką.
Ćwiczenie #6: Unoszenie palca Połóż lewą rękę płasko na stole, dłonią w dół. Zaczynając od kciuka, podnieś powoli każdy palec ze stołu, jeden po drugim. Przytrzymaj każdy palec na sekundę lub dwie, a następnie go połóż. Zrób to samo ćwiczenie każdym palcem lewej ręki. Kiedy skończysz, powtórz tę samą sekwencję prawą ręką.
Ćwiczenie #7 Rozciąganie nadgarstka Nie zapominaj o nadgarstkach, które także bolą i są sztywne od artretyzmu. Aby wyćwiczyć nadgarstki, wyciągnij prawe ramię na zewnątrz, z dłonią w dół. Lewą ręką, delikatnie przyciśnij prawą, dopóki nie poczujesz rozciągania w nadgarstku i ramieniu. Przytrzymaj przez kilka sekund. Powtórz 10 razy. Następnie zrób całą sekwencję lewą ręką. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, powtarzaj te ćwiczenia codziennie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli te ćwiczenia są dla Ciebie za trudne. Może on polecić ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie.