Ból stawów (artralgia) w jednym lub wielu stawach

12381

Czym jest artralgia. Artralgia jest terminem opisującym ból w stawie (stawach). Nie należy mylić jej z artretyzmem, który jest zapaleniem stawów. Artretyzm również cechuje się innymi oznakami zapalenia, takimi jak opuchlizna, zaczerwienienie lub gorączka. Jednak nie w każdym przypadku bólu stawów będzie towarzyszyć zapalenie stawów, a powiązane symptomy, takie jak opuchlizna, zaczerwienienie czy gorączka mogą nie być obecne.

Znaki i symptomy artralgii

Ból stawów jest symptomem, ale nie chorobą samą w sobie. Identyfikacja charakteru bólu, oznaki i symptomy, które mają na niego wpływ, wywołują go, zaostrzają lub czynniki uśmierzające,  oraz lokalizacja bólu, pomogą w odizolowaniu możliwej przyczyny.

Ból i Ruch

Ruchliwość objętego wpływami stawu może być ograniczona ze względu na opuchliznę, zmiany zwyrodnieniowe lub ograniczenia wynikające z zaostrzonego bólu. W artralgii bez opuchlizny lub uczestnictwa otaczających struktur takich jak kaletka maziowa, mięśnie, ścięgna, wiązadła czy kości, zasięg ruchu może być wciąż normalny.

Ból w stawach może być zapalny lub niezapalny. W stanie zapalnym ból jest obecny zarówno przy odpoczynku jak przy ruchu, natomiast przy niezapalnych przyczynach artralgii, ból może się zmniejszać przy odpoczynku i zaostrzać przy ruchu. Stwardnienie stawu może być również zauważone i jest często oznaką odpowiedzi na zapalenie, często zmniejsza się wraz z ruchem, jak to jest spotykane w artretyzmie reumatoidalnym.

Ból w lub dookoła stawu

Również ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy ból jest w środku samego stawu (ból śródstawowy) i tam też zlokalizowany, czy rozprasza się prawdopodobnie pochodzące z otaczających go struktur takich jak mięśnie (ból okołostawowy). Ból rzutowany ma miejsce wtedy gdy ból pochodzi z innego miejsca, ale promieniuje na staw. Produkt na stawy kliknij

Ból w jednym lub więcej stawie

Artralgia może mieć wpływ tylko na jeden staw (ból jednostawowy), od dwóch do czterech stawów (bóle wielostawowe) oraz pięć i więcej. Ból może przemieszczać się z jednego stawu do drugiego, a towarzyszące oznaki takie jak gorączka i wysypka mogą być również obecne.

Typy bólów stawów

Ból stawów (artralgia) może być kategoryzowany jako: Wielu ludzi cierpi z powodu bólu stawów

 • Zapalny i niezapalny
 • Opuchlizna stawu, zaczerwienienie skórne, ciepłota miejsca są oznakami zapalenia stawu (artretyzmu)
 • Nieobecność opuchlizny, zaczerwienienia i ciepłoty stawu, mimo bólu jest oznaką  niezapalnego bólu stawu.

Ból jednostawowy i wielostawowy

Ból jednostawowy odnosi się do jednego stawu, w trakcie gdy wielostawowy może się odnosić od dwóch do pięciu lub więcej stawów. Tego typu sytuacje przypisuje się artretyzmowi.

Ogólny i  zlokalizowane

Ogólny ból stawu odnosi się do rozproszonego bólu z często regular
nymi zmianami lokalizacji bólu stawu (przemieszczanie się) i może mieć wpływ na wiele stawów jednocześnie.  Zlokalizowany ból stawu odnosi się do bólu specyficznym stawie lub stawach.

Przyczyny bólu stawów

Uraz lub nadwyrężenie 

Wynikiem tego jest zazwyczaj zlokalizowany ból stawu, który często jest zapalny, ze względu na kontuzję lub nadwyrężenie z jednej strony. Jednak ogólny ból stawu może być dostrzeżony po urazie takich w przypadku zderzeń (wypadki samochodowe).  Przybycie wagi, które powoduje zmianę środka masy, jak również zmianę sposobu chodzenia ze względu na kontuzję, a także mogą spowodować bóle stawów ze względu na nadwyrężenie tych miejsc w wyniku zmian w postawie.

Ból często występuje w wyniku zapalenia: 

 • Ścięgien –  ścięgien takich jak ścięgno Achillesa, rotatorów,  ścięgna nadgrzebieniowego
 • Kaletki maziowej –  zapalenie torebki stawowej
 • Przyczepu ścięgnistego –  entezopatie,  takie jak łokieć tenisisty lub golfisty
 • Nerwu –  zespół cieśni nadgarstka
 • Infekcji

Zakażenia ogólnoustrojowe 

Ból stawów jest częstym symptomem zakażenia ogólnoustrojowego i często jest niezapalny i ma wpływ na wiele stawów. Artretyzm reaktywny może również wystąpić jako rezultat infekcji w innym miejscu ciała lub po infekcji (gorączka reumatyczna),  ale jest zazwyczaj zapalny w naturze i obejmuje wiele stawów. Produkt na stawy kliknij

 • Infekcje wirusowe takie jak ospa wietrzna, żółtaczka (w szczególności typu B i C), mononukleoza, świnka, różyczka.
 • Infekcje bakteryjne tak jak tuberkuloza, podostre bakteryjne zapalenie wsierdzia, borelioza,  posocznica.
 •  Infekcje grzybowe
 •  Zakażenie miejscowe

Ból tego typu jest zazwyczaj zapalny ze względu na atak mikroorganizmów na staw w wyniku urazu, z pobliskiego ciała, a rzadziej z dalszego. Zwane jest to sceptycznym zapaleniem stawów. Zazwyczaj tylko jeden staw jest pod wpływem, chyba że doszło do urazu wielostawowego i inwazyjne patogeny miały możliwość zainfekowania wielu miejsc.

W trakcie gdy bakterie, prątki, wirusy i grzyby mogą spowodować septyczne zapalenie stawów, to bakterie są najczęściej zaangażowane. Dwoinka rzeżączki, gronkowiec złocisty oraz paciorkowce to częściej spotykane bakterie biorące w tym udział.

Choroba autoimmunologiczna 

Choroba autoimmunologiczna często jest wynikiem zapalenia stawów (artretyzm) zazwyczaj mają wpływ na więcej niż jeden staw mimo, że początkowo zapalenie może być obecne tylko w jednym stawie. Artretyzm i artralgia sprawiają ogromny ból w stawach

Przykłady przyczyn autoimmunologicznych mogą zawierać: 

 •  Artretyzm reumatoidalny
 •  Toczeń rumieniowaty układowy
 •  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 •  Twardzina układowa
 •  Zespół Sjögrena
 •  Zwyrodnienia

Schorzenia te mają zazwyczaj skutek w niezapalnym bólu stawów, który obejmuje 2 lub więcej stawów, mimo że czasami ból może być obecny w zaledwie jednym w stawie. Zazwyczaj ból pogarsza się podczas ruchu i słabnie podczas odpoczynku. Zapalenie kostno-stawowe jest jednym z głównych przyczyn zwyrodnieniowych bólu stawów. Mimo że często odnosi się do tego jako do artretyzmu, to typowe cechy zapalenia, za wyjątkiem bólu, są nieobecne.

Nowotwór 

Nowotwór kości lub chrząstki typowymi przyczynami i niezapalnego bólu stawów, chociaż niektóre szybko rozwijające się rodzaje raka mięśniowo-szkieletowego mogą mieć finał w zapaleniu stawu połączonego z bólem. Zazwyczaj tylko jeden staw jest pod jego wpływem, ale przerzuty mogą wpłynąć na kilka stawów jednocześnie. Wpływ układowy nowotworu w innym miejscu w ciele może mieć rezultat w bólu stawu i często może objąć więcej jak jeden staw.

Depozyt kryształów wokół i w stawie powoduje zapalenie i ból

Obserwuje się to w podagrze, gdzie istnieje tworzenie się kryształów wokół stawów oraz przy artrozie, gdzie kryształy dwuwodnego pirofosforanu wapnia wpływają na błonę stawową. Obejmuje jeden staw.

5 ćwiczeń na wzmocnienie twoich stawów

Lekarstwa 

Nawroty bólu stawów często pojawiają się przy zatrzymaniu kortykosteroidów. Niektóre leki takie jak inhibitory konwertazy angiotensyny, glibenklamid, metyldopa, cyklosporyna, izoniazyd, barbiturany mogą spowodować artralgię i artretyzm. Mogą być one zapalne i niezapalne, typowo obejmując wpływem więcej niż jeden staw, chociaż czasami obejmując tylko jeden.

Inne przyczyny

Hipermobilność staw ów przy których stawy są luźne (wykraczające poza normalny zasięg ruchu) często kończą się z bólem stawów i bólem mięśni. Hipermobilność może występować więcej jak jednym stawie ale ból jest zazwyczaj obserwowany w jednym stawie na raz, chociaż bardziej aktywni fizycznie ludzie cierpiący na hipermobilność mogą narzekać na ból w wielu stawach.

Fibromialgia zazwyczaj kończy się ogólnym niezapalnym bólem stawów.  Mimo, że infekcje, stres emocjonalny i czynniki genetyczne w były zaobserwowane, nie udało się ustalić dokładnej przyczyny choroby. Pod wpływem może być jeden lub więcej stawów wraz ze zmianą lokacji.

Hemarthrosis jest wynikiem zaburzeń koagulacji (krzepnięcia krwi/krwawienia)  gdzie dochodzi do krwawień do środka stawu.  Zazwyczaj jeden staw jest pod wpływem oraz mogą być zaobserwowane deformacje stawu.

Hemochromatoza jest chorobą dziedziczną, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza i jest jednym z symptomów bólu stawów. Zazwyczaj jeden staw jest pod wpływem oraz mogą być zaobserwowane deformacje stawu.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/nieznisz/domains/niezniszczalnestawy.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326