Ostroga piętowa – objawy, leczenie, zdjęcia i ćwiczenia. Artrovex recenzja

50474

  Wszystko zaczyna się od dotkliwego bólu pięty, który odczuwasz tylko przy chodzeniu. Potem ból nie ustępuje nawet podczas siedzenia, czy leżenia w nocy. Ten ból nie daje żyć, normalnie funkcjonować. Co może być jego przyczyną? Zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli ostroga Haglunda, a potocznie – ostroga piętowa. Jest to schorzenie, które zazwyczaj dopada osoby, które uprawiają niektóre sporty, takie jak na przykład tenis, bieganie czy siatkówka. Ostroga piętowa jest też powszechna wśród ludzi starszych, u których z różnych przyczyn pojawiają się deformacje stóp. W dzisiejszym artykule przedstawimy bliżej ten problem. Opowiemy o przyczynach i sposobach pozbycia się tego uciążliwego schorzenia.

Kliknij i sprawdź preparat na Ostrogę piętową -50% Promocja!

Jak powstaje ostroga piętowa? Objawy, zdjęcia

Bezpośrednią przyczyną powstania ostrogi piętowej jest zapalenie, powstające w miejscu złączenia kości pięty z rozcięgnem piętowym. Jest to struktura, która ulega ciągłemu napinaniu i rozluźnianiu się przy każdym kroku. Stan zapalny może powstać wskutek noszenia niewygodnego obuwia, przyczyną mogą być też wszelkie urazy albo przeciążenia, spowodowane między innymi nadwagą. Zbyt ciężka masa ciała, która naciska na stopę sprawia, że łuk stopy spłaszcza się zbyt mocno, a przez to rozcięgno piętowe ulega jeszcze większemu naciągnięciu. W stanie zapalnym, w miejscu przyczepu zaczynają odkładać się złogi wapienne, przez co na kości piętowej zaczyna tworzyć się narośl – nazywana ostrogą. Konsekwencją powstania ostrogi piętowej jest ogromny ból, który ogranicza, a często nawet uniemożliwia poruszanie się. Dolegliwość ta często nawraca – pojawia się przy każdym nadmiernym przeciążeniu stopy. Czynniki sprzyjające powstaniu ostrogi piętowej, to:

 • stojący tryb pracy
 • uprawianie sportów, które mocno obciążają stopy
 • zbyt wysoka waga ciała
 • niewygodne obuwie, często też wysokie obcasy
 • wiek – wraz z procesem starzenia elementy kostno-stawowe ulegają naturalnemu niszczeniu
 • płaskostopie
 • kontuzja stawu skokowego bądź stopy, która nie została prawidłowo wyleczona

Podstawowym objawem ostrogi piętowej jest ból pięty. Nasila się on podczas chodzenia, jednak słabnie w miarę „rozchodzenia”. Ból ten nasila się przy każdym dłuższym chodzeniu, bądź przy nadmiernym przeciążeniu stopy. Ból może też utrzymywać się na podobnym poziomie przez dłuższy czas. Niekiedy może wystąpić nagle, nasilając się z każdym krokiem i utrzymywać się nawet poza momentami stawiania stopy na podłożu. Potwierdzeniem rozpoznania ostrogi piętowej jest wykonanie zdjęcia RTG. Zdjęcie takie powinno wykazać ostrą narośl kostną na pięcie.

Kliknij i sprawdź preparat na Ostrogę piętową -50% Promocja!

Ostroga piętowa leczenie, jak leczyć?

Pierwszym krokiem w procesie leczenia ostrogi piętowej jest udanie się do specjalisty po to, aby potwierdzić bądź wykluczyć diagnozę. Zwykle leczeniem tego typu schorzenia zajmuje się ortopeda, aczkolwiek w razie wątpliwości, na początku można skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Leczenie ostrogi piętowej zwykle przebiega w podobny sposób. Pacjent poddawany jest serii zabiegów fizykoterapeutycznych (na przykład ultradźwięki, jonoforeza, krioterapia, zabiegi laserowe, kinezyterapia miejscowa, czy fala uderzeniowa – ten sposób cieszy się ostatnimi czasy coraz większa popularnością). Ważne jest, aby zabiegi te wykonywać w całej serii. Nawet jeśli ból i wszelkie dolegliwości ustąpią przed końcem kuracji, należy ją dokończyć – w ten sposób zmniejsza się ryzyko nawrócenia choroby. Alternatywą dla wspomnianych wcześniej zabiegów fizykoterapeutycznych są sterydowe zastrzyki aplikowane w piętę, często nazywane „blokadą”. Dodatkowo, bardzo pomocne w uśmierzaniu uciążliwego bólu są masaże stóp. Podczas leczenia ostrogi piętowej nie jest wskazane całkowite rezygnowanie z ruchu, ale ważne jest też, aby nie przeciążać stopy. Można wykonywać przy tym delikatne rozciąganie albo ćwiczenia, które zaleci rehabilitant. Ostatecznością jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zwapnienia, które tworzy narośl. Sposób ten nie gwarantuje jednak, że schorzenie nie powróci na nowo, w dodatku często zdarza się, że rana po operacji trudno się goi.

Ostroga piętowa ćwiczenia. Rehabilitacja stopy objętej zapaleniem

Ćwiczenia powinny być nieodłącznym elementem podczas procesu leczenia schorzenia, jakim jest ostroga piętowa. Ćwiczenia znacznie pomagają w zmniejszeniu bólu . Nie są one czasochłonne czy skomplikowane, dlatego też każdy może wykonywać je w domu, bez konieczności udawania się na profesjonalną rehabilitację.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 1. Ćwiczenia na ostrogę piętową nie powinny sprawiać bólu. Może pojawić się jedynie uczucie rozciągania stopy.
 2. Ćwiczenia powinno się wykonywać rano, kiedy stopy są jeszcze wypoczęte. Następnie popołudniu i wieczorem.
 3. 3.Każde z pojedynczych ćwiczeń powinno zajmować około 10 sekund i powinno być powtórzone 10 razy.
 4. Nie powinno się wykonywać ćwiczeń, jeśli stopy są zmęczone. Przed każdym ćwiczeniem muszą być wypoczęte – co najmniej 20 minut przed przystąpieniem do ćwiczeń.
 5. Intensywność ćwiczeń powinna być dopasowana do możliwości. Najbardziej optymalne efekty uzyskać można po wykonywaniu 3 serii ćwiczeń dziennie przez 8 tygodni.
 6. Nie jest konieczne wykonywanie wszystkich rodzajów ćwiczeń w ciągu dnia.

Ostroga piętowa ćwiczenia – podstawowe rodzaje:

 • rozciąganie rozcięgna podeszwowego – jest to szczególnie istotne ćwiczenie podczas ćwiczeń porannych. Podczas snu rozcięgno podeszwowe ulega skurczeniu, staje się znacznie mniej elastyczne, a przez to pośpieszne wstanie z łóżka i chodzenie wzmaga i tak uciążliwy ból. Dłonią lub za pomocą ręcznika należy delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia i przytrzymywać je w takiej pozycji przez 10 sekund. Jednocześnie można kciukiem drugiej ręki masować śródstopie obolałej stopy.
 • masowanie przy pomocy piłeczki – po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka, należy usiąść na jego brzegu i opuścić stopy na podłogę. Pod obolałą stopę należy włożyć piłeczkę (na przykład tenisową, może być to też butelka napełniona wodą) i przesuwać ją od pięty do palców.
 • rozciąganie mięśni łydki – ćwiczenie to jest istotne w celu uzupełnienia poprzednich ćwiczeń. Należy stanąć na przeciwko ściany, opierając się na wyprostowanych rękach. Jedną nogę należy postawić do przodu, lekko uginając ją w kolanie. Drugą nogę należy przesunąć do tyłu w pozycji wyprostowanej (w kolanie). Przednią nogę należy uginać aż do momentu, gdy w nodze pozostawionej z tylu poczujemy napięcie.

Antispur Duo Forte – cena – zestaw wkładek i kremu zwalczających ostrogę piętową

Leczenie ostrogi piętowej to nie tylko zabiegi, ćwiczenia, czy operacje chirurgiczne. Wciąż rozwijająca się medycyna pozwala nam na leczenie wszelkich schorzeń coraz to nowymi środkami. Jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie schorzenia, jakim jest ostroga piętowa, jest obecnie zestaw Antispur Duo Forte, który składa się ze specjalnie wyprofilowanej wkładki i kremu, które regeneruje chorą piętę i minimalizuje ból.

Kliknij i sprawdź preparat na Ostrogę piętową -50% Promocja!

Wkładka Antispur Duo Forte to przede wszystkim mechaniczne wsparcie schorowanej stopy, stanowi jej „ochronę”. Zadaniem wkładki jest amortyzowanie schorowanej pięty podczas chodzenia i stawiania każdego kroku tak, aby nie uderzała bezpośrednio o podłoże. Każdy krok, a przy tym stąpnięcie, powoduje powstawanie serii mikrowstrząsów, które odczuwane są jako nieprzyjemny, ostry ból. Wkładka znacznie łagodzi te mikrowstrząsy, a co za tym idzie, redukuje uciążliwy ból. Jest ona stworzona miękkiego silikonu, który idealnie dopasowuje się do kształtu stopy. Struktura silikonu z kolei podobna jest do budowy ludzkich tkanek – efektem tego jest uczucie, jakby stopa uzyskała dodatkowe warstwy skóry.

Drugi element zestawu to krem, którego zadaniem jest pielęgnacja skóry. Działa zewnętrznie, ale także, podobnie jak wkładki, minimalizuje odczuwany ból. Redukuje wszelkie otarcia, odciski i inne urazy, które wzmagają uczucie bólu. Krem ten zawiera witaminy A i E – odżywiają one skórę i regenerują ją, zapewniając tym samym odpowiedni poziom nawilżenia, wpływają też na jej elastyczność i jędrność. W kremie znajduje się też D-Panthenol, czyli potocznie mówiąc witamina B5. Wpływa ona kojąco i łagodząco na skórę schorowanej stopy.

Zestaw ten możesz zakupić na stronie producenta – jest to najlepsza z możliwych opcji zakupu, ponieważ w ten sposób masz gwarancję zakupu całkowicie oryginalnego produktu. Jeśli chcesz kupić zestaw Antispur Duo Forte,  cena jest dość wysoka, bo wynosi aż 137 zł. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest to cena za cały zestaw, który dodatkowo jest niezwykle skuteczny w leczeniu ostrogi piętowej – z pewnością opłaca się w niego zainwestować. Kupując zestaw na stronie producenta masz też możliwość skorzystania z promocji – możesz zakupić Antispur Duo Forte w cenie znacznie niższej, oszczędzając aż 160 zł!

Antispur Duo Forte opinie z forum

Skuteczność działania zestawu Antispur Duo Forte potwierdzają pozytywne opinie lekarzy z całego świata. Opinie te oparte są przede wszystkim o badania, które zostały przeprowadzone w ośrodku badawczym w Australii. Naukowcy wyłonili grupę 183 osób, cierpiących na dolegliwości związane z ostrogami piętowymi. Podzielili ich na trzy grupy: pierwsza grupa miała stosować tradycyjną kurację w leczeniu ostrogi piętowej, druga grupa stosowała zestaw Antispur Duo Forte, natomiast trzecia grupa nie wykonywała w trakcie badania żadnych działań, których celem byłoby ograniczenie bólu. Po 4 tygodniach eksperymentu 87% badanych, którzy stosowali zestaw Antispur Duo Forte zauważyło znaczną poprawę. Porównując, w grupie pierwszej jedynie 22% osób odczuło poprawę, a w grupie trzeciej – wynik zadowolonych osób wyniósł zaledwie 2%.

Skuteczność wkładek i kremu potwierdzają też przede wszystkim pozytywne opinie zadowolonych klientów. Przykładowe opinie o Antispur Duo Forte możesz przeczytać tu:

„Moja mama to kobieta w nieco podeszłym już wieku. Niestety ciągle jeszcze pracuje – w trybie stojącym, jest ekspedientką w ekskluzywnym sklepie z obuwiem. Nie dość, że musi stać przez wiele godzin każdego dnia, to musi też dobrze wyglądać – w grę wchodzi odpowiedni ubiór i obowiązkowo buty na wysokim obcasie. Po dłuższym czasie, jej stopy zaczęły być obolałe i przemęczone, a każdy krok, nawet w wygodniejszym obuwiu, sprawiał jej ogromny ból. Wreszcie wybrała się do lekarza, który zrobił prześwietlenie i postawił jasną diagnozę: ostroga piętowa. Mama chodziła na różne terapie i rehabilitacje, stosowała ćwiczenia i masaże, a nawet kupowała jakieś leki w aptece. Niestety, nieregularność w leczeniu tego schorzenia sprawiła, że ból ciągle nawracał i sprawiał jej ogromne cierpienie. Bardzo chciałam jej pomóc, więc zaczęłam szukać informacji w internecie. I tak znalazłam ten zestaw. Antispur Duo forte opinie na forum miał naprawdę bardzo dobre, a dodatkowo skuszona promocją na stronie producenta postanowiłam zamówić i zrobić mamie prezent. Już po czterech tygodniach stosowania wkładek i kremu mama przestała odczuwać uciążliwy ból. Od kilku lat gram w tenisa i obawiam się, że mnie też może dopaść to przykre schorzenie, jednak teraz będę wiedziała, czego używać!”

Ania, 26 lat


Warning: A non-numeric value encountered in /home/nieznisz/domains/niezniszczalnestawy.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

1 KOMENTARZ

 1. Polecam sprobowac okladow z ziela glistnika, dostepny jest do poznej jesieni. Nalezy zerwac garstke glistnika wlozyc do woreczka plastikowego. Nastepnie przez woreczek pogniesc ziele. Zlozyc na stope okladajac bolace miejsce. Na woreczek nalozyc skarpetke i po nocy zdjac. kuracje prowadzic codziennie przez 2-3 tygodnie lub dłuzej do ustania dolegliwosci. Pomomaga skutecznie zwalczyc bol ale wymaga cierpliwosci.